Race for the Galaxy byla první hra z Essenu 2007, kterou jsem měl možnost pořádně otestovat a hned na začátku musím říct, že mě chytla natolik, že jsem ostatním zatím moc nedal:)
Vaše první dojmy budou nejspíš negativní - vzhledem k tomu, že běžná cena krabice obsahující v podstatě jen balíček necelých 150 karet a pár bodovacích žetonků vás bude stát okolo 900 korun, což je za karetní hru skutečně hodně. U mě však cena byla prakticky jediná negativní zkušenost.
Když krabici otevřete, samotné karty vypadají poměrně pěkně, ale žádné grafické hody jako např. u Blue Moonu se nekonají. Hned při otevření pravidel se vám nutně vybaví podobnost se San Juanem. Pokud jste kdy San Juan hráli, bude vám stačit zorientovat se v symbolech, které karty hojně obsahují a máte vyhráno. Jinak vám zabere tak první dvě hry, než se do hry dostanete. Přesto jsou pravidla napsaná dosti jasně a celá hra je vystavěna natolik logicky, že byste neměli mít problémy. Systém symbolů je jednoduše vynikající a značně hru usnadňuje.
Vraťme se k tomu, o co v RftG vlastně jde. Ve hře rozvíjíte své vesmírné impérium zkoumáním nových částí vesmíru, vynalézáním nových technologií a osidlováním nových planet. Samozřejmě potřebujete též něco produkovat, abyste měly dostatek prostředků pro expanzi. Stejně jako v San Juanu si vystačíte čistě s kartami, které zároveň slouží jako platidlo. Tématika je čistá sci-fi, takže nemusí sedět každému.
Variabilita karet ve hře je dosti vysoká, lze proto skládat velké množství kombinací. Velmi zajímavé je rozdělení planeta na produkční, neprodukční a "windmillové", které produkují při vyložení a pak za splnění některých podmínek. Zároveň lze vykládat též planety s vojenskou silou, kterou však nemůžete použít proti svým protihráčům. Tvrdá vojenská síla občas může být velmi dobrou cestou k vítězství, ale zdaleka to neplatí vždy.
V průběhu celé hry se musíte rozhodovat, které karty vynést, aby vám přinesly tu správnou kombinaci bonusů. Pokud vám dojdou karty, lze složit skutečně silná komba a pak se soustředit na jejich zúročování. Hra má dosti taktický charakter, ve srovnání s výše zmíněným San Juanem je o hodně velký krok dále. Přesto pokud karty vyloženě nechodí, tak to taktikou uhrajete jen těžko.
V některých recenzích jsem se setkal s názorem, že hra je v postatě "solitérem ve více lidech". Přesto že je vaše šance ovlivnit ostatní relativně nižší, lze si jen těžko představit, že by hráč mohl hrát jen po svém a musí též reagovat na to, co hrají ostatní. Předvídáním toho, co budou hrát ostatní, si můžete výrazně pomoci.
Osobně jsem měl asi také štěstí na spoluhráče a celková míra interakce mi přišla velmi slušná. Má však tendenci stoupat s počtem hráčů, ve dvou je o něco slabší, ale i v páru je RftG velmi dobře hratelný.
Race for the Galaxy je z mého pohledu vynikající hra. Nejvíce si na ní cením skutečně mnoha strategií, které vás v ní mohou dovézt k vítězství. Osobně už se nemůžu dočkat obou dvou rozšíření, které by měly být brzy na cestě.
pondělí 28. ledna 2008
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat