Prostředí starověkých spektáklů autory deskovek láká. Vzpomenout lze stařičký Circus Maximus od Avalon Hill, zpracovávající vozatajské závody, či Ave Caesar s podobným tématem. Dnes představovaná hra Munera: Famiglia Gladiatoria vám ale může nabídnout pořádnou gladiátorskou řež;)
Zpracování se poměrně vydařilo. Je zasazeno dobově do římských mozajek a vypadá tak docela autenticky. Kromě mapy itálie a soubojové plocha má každý hráč svou malou hrací plochu, navíc lze ve hře nalézt karty gladiátorů, pomocníků, událostí a spektáklů. Na všechny naleznete přímo pasující obaly, což je příjemný bonus navíc. Ostatní vydavatelé by se mohli inspirovat;)
Hráči ve hře představují ianisty, majitele gladiátorských škol. Každý tu svoji umístí v jedné z částí mapy a pak objíždí hry po celém impériu. V průběhu hry můžou hráči svou školu posilovat o další gladiátory (což je někdy nutnost, jelikož vám mohou poměrně snadno zemřít v aréně) či pomocníky, kteří mohou přidat důležité bonusy nejen v soubojích.
V srdci hry však nestojí manažerská část, ale samotné souboje, ve kterých své bojovníky vysíláte do arény. Každý z borců má přiřazenou třídu a tomu odpovídající výzbroj (thraex, provocator, myrmillo) a může získávat zkušenosti, které no mohou posunout na úroveň veterána či šampiona. Samotné boje se odehrávají za pomoci desetistěných kostek. Hráči hodí, gladiátor toho s nižším číslem dostane zranění (pokud nemá jeho gladiátor či některý z pomocníků možnost opravy nepovedeného hodu - gladiátoři se liší co do počtu životů, počtu oprav hodů i popularity u davu, je tak třeba pořádně vybírat) a jede se až do doby, kdy má jeden z bojovníků více zranění, než dokáže snést, nebo jsou jeho zranění tak vážná, že padne. Může se dokonce stát, že v souboji přímo zemře. Ale i pokud přežije, nemá to poražený lehké, musí čekat na ortel publika. Někdy krvelačný dav může odsoudit borce na smrt.
Souboje jsou okořeněné o to, že hráči, kteří zrovna nebojují, mohou sázet na na gladiátory, kteří jsou zrovna v aréně, a zároveň jim i trošičku pomáhat ovlivňováním průběhu. To je poměrně hezký prvek, který udržuje všechny hráče po celou dobu v pozornosti.
Munera je pěkná hra. Faktor štěstí je v ní s ohledem na kostku pomerně velký, na druhou stranu hra je přímo prodchnutá historickým prostředím a nebudete-li ji hrát smrtelně vážně, odvděčí se vám nevšedním herním zážitkem;)
Hru Munera či další deskové hry můžete zakoupit v obchodě Planeta Her, Brňáci nově též v kamenné prodejně na Údolní 42!!!;)
Žádné komentáře:
Okomentovat