O víkendu jsme mohli vyzkoušet francouzskou hru Rallyman (naštěstí v mezinárodním vydání s anglickými pravidly;)) a velmi mile nás překvapila. Pokud máte rádi závodní hry a stále kroužit po okruhu ve hře Formula D už vás nebaví, tak tenhle článeček je určen právě vám;)
Zpracování hry Rallyman je poměrně slušné, hrací díly jsou vymyšleny tak, abyste z nich mohli vytvořit velké množství tratí, karty vypadají poměrně kvalitně. A grafika naživo překvapivě vypadá lépe, než na obrázcích na internetu. Co bych ale vytknul je fakt, že hra obsahuje jen čtyři autíčka a rally tak můžete jezdit jen ve čtyřech. Nám nezbylo, než si vozy pro další hráče nahradit vším možným, například fufníky z Red Dragon Inn;) Velká škoda, pár autíček navíc by moc nákladů nepřineslo a hra přímo volá po hraní ve více hráčů (všech ostatních komponentů je pro hru třeba v šesti dost).
Samotný systém hry je poměrně snadný, hráči si vybírají kostky rychlostí s mohou je řetězit v řadě (od pětky dolů a od jedničky nahoru). Začínám li třeba na dvojce, může na začátku svého tahu podřadit o jeden stupěň na jedničku a pak využít všech pěti rychlostí a dvou akceleračních kostek. Pohyb je řešen o políčko za kostku, což je o dost jiné než u Formule D, kde právě číslo na kostce bylo rozhodující. V Rallymanovi může vaše plány překazit jen to, že kostkou hodíte výkřičník. Pokud hodíte tři (na sněhu dva), znamená to, že jste venku z trati a ztrácíte tím čas.
O vašem úspěchu rozhoduje především čas, který postupně sbíráte na kartách, a to podle poslední zařazené rychlosti. Frčíte-li na pětku, připočítáte si jen 10 sekund, na trojku už 30 a na jedničku 50. Musíte tak skutečně pečlivě plánovat.
Mnohdy ale ani to nepomůže. Výše zmíněné výkřičníky na kostkách dodávají rallymanovi šťávu. Pokud se totiž rozhodnete hodit všemi kostkami naráz, získáte zpět několik drahocenných sekund. Naopak házení kostek postupně vám zajistí, že nevyletíte z trati a nebudete riskovat poškození vozu (u toho záleží, v které pasáži trati vyletíte, přece jen vrazit do skály je horší, než vylétnout na louku). Tento prvek napínání štěstí, kam až to jen jde, je velmi zábavný.
Hra se většinou jezdí jako celá rallye, která se skládá z několika etap. Mezi etapami může být zakázáno opravovat auto, což jezdce přiměje k větší ostražitosti. Nebo to můžete naopak povolit a dočkat se na trati pořádné divočiny;) Nemáte-li dostatek času, můžete si dát klidně jen jednu etapu. I ta je napínává a na každém mezičase pečlivě kontrolujete, jak si vedou vaši soupeři.
Kolem hry se ve Francii utvořila už pěkná komunita a tak na strákách výrobce (rallyman.fr) lze najít zajímavý support. Ten tvoří například různé předdefinované rallye a je možné k nim dokonce přidávat své nejlepší časy. Díky tomu je hra zajímavá i jako solitér, protože můžete zkoušet jezdit proti časům ostatních hráčů. Doufejme, že si stejnou komunitu hra vytvoří i u nás!
Celkově vzato máme z prvních pár her Rallymana dosti pozitivní pocit. Dokonce to vypadá, že bychom hru mohli zařadit na špičku žebříčku místo našich oblíbených Snow Tails. Příznivcům motoristického sportu musíme hru jednoznačně doporučit.
Žádné komentáře:
Okomentovat