čtvrtek 12. března 2009

Recenze hry Britannia

Hned na začátku této recenze musím přiznat, že k Britannii mám přímo nostalgický vztah, koupil jsem ji v USA v jedné strašlivé díře ve frcu za 2 dolary a hra mě tehdy naprosto uchvátila. Ve hře prožíváte tisíciletí invazí od Římanů až po Viléma Dobyvatele a velmi často se vám podaří vytvořit dosti alternativní historii ;)

Komponenty:
Britannia je hra ze staré "wargame" školy a tato určitá spartánskost se přenesla též do nového vydání z dílny Fantasy Flight Games, přestože hra nyní vypadá o dost moderněji. Žádné figurky typické pro hry FFG ale nečekejte, místo nich zůstávají žetony z kartonu. V tomto typu her ale osobně žádné zbytečné opičky nepotřebuji a jsem se zpracováním úplně spokojen.

Gameplay:
Největším tahákem Britannie je samotné její téma - tvoření britské historie. V průběhu hry hrajete postupně hned za několik národů a jste pořád ve hře. Tohle je vymyšleno výborně, stejně jako to, že každý hráč své body získává v jiném období, kdy je na vrcholu. Na počátku hry jsou na hrací desce staré ostrovní národy, které velmi snadno podlehnou nájezdu disciplinovaných římských legií, za kterými zůstávají nově vybudovaná opevnění a spálená země. Původní obyvatelstvo jen živoří a může sbírat body za to, že se mu podaří odpravit sem tam nějakého Římana či vypálit opevnění. Většinou stejně přežijí především Piktové ve Skotsku a k tomu pár Velšanů. Postupně ale do hry přicházejí nájezdy Anglů a Sasů a Římani zcela zmizí z mapy. Pokud má někdo dostatečnou převahu, může se stát i králem;) Následují další menší invaze například z Irska, než se přihrnou mocní Dánové. No a na ty navážou Norové (kontroluje je stejný hráč, jako na začátku Římany a poté i Iry) a zároveň i Normané v čele s Vilémem.
Hra je postavená na neustálém konfliktu a snaze rozpínat se po hrací desce, je to však třeba dělat chytře, jelikož body získává hráč převážně za některá území (opět geniální, nutí to hráče přiblížit se skutečné historii, odchýlit se může jen tehdy, když si vybuduje převahu).
Boje jsou řešeny kostkami, takže prvek náhody zde samozřejmě je, hra vás ale drží v neustálé pozornosti. Zajíci se počítají až po honu, respektive body se počítají až na konci, a příští vámi kontrolovaný národ může vše opět zvrátit ;)

Hodnocení:
Britannii osobně řadím zcela jistě do svého osobního TOP5, hodnocení by se pohybovalo mezi 9,5-10/10. Ke hře nemám prakticky žádnou výtku. Má silné téma, drží hráče ve hře (i když v určitých chvílích díky slabému národu nemůže diktovat tempo hry, stále se dají sebrat důležité body), díky konfliktní povaze má vysokou míru interakce mezi hráči a celkově jsem si ji prostě vždy maximálně užil, nepamatuji si na žádnou pokaženou partii. Je důkazem toho, že dobré starší hry si kvalitu drží pořád, podívejte se například na Titána či Cosmic Encounter.

Žádné komentáře: